Լոռու տարածաշրջանային քոլեջի ազդեցությունը․ հաջողված պատմություն
Վահանը Վանաձոր քաղաքից է, իր ընտանիքի միակ աշխատող ուժը։ Ապրում է տատիկի ու ծնողների հետ, ովքեր ունեն առողջական խնդիրներ։ Լինելով ցմահ կրթության ջատագով՝ Վահանը հասկանում էր, որ միայն ուսումնական միջոցառումներին մասնակցելը բավարար չէ, հարկավոր է կարդալ լրացուցիչ գրականություն առարկային համապարփակ ծանոթանալու համար։ 2020թ․ Վահանը շատ համեստ աշխատավարձով աշխատում էր «Դասավանդի՛ր Հայաստան» կազմակերպությունում՝ որպես մաթեմատիկայի ուսուցիչ։ Իր հասակակակիցներից շատերի նման Վահանը մտադրություն ուներ մեկնել արտագնա աշխատանքի ավելի շատ գումար վաստակելու և ընտանիքի սոցիալական կարիքները արտերկրից հոգալու մասին։ Գիտեր, որ ուսուցչի պահանջարկը բարձր է Չինաստանում, ստացել էր նաև առաջարկ։ Այդ ժամանակ նա պետք է կայացներ կարևոր ու դժվար որոշում՝ իր համար գուցե ամենաանցանկալին․ լքել հայրենիքն ու շատերի նման օտարացած ապրել ու գումար վաստակել։
2020թ․ ՄԱԶԾ ԳԷՀ Փոքր դրամաշնորհների ծրագրի շնորհիվ Վահանի կյանքում նոր շրջադարձ տեղի ունեցավ։ Լինելով ծրագրի շահառու քոլեջի լավագույն շրջանավարտներից մեկը՝ Վահանը հրավիրվել էր մասնակցելու արևային կայանների տեղադրման ու սպասարկման վերաբերյալ դասընթացներին․
«Անկեղծ ասած՝ ես գաղափար չունեի ու երբևէ չէի լսել արևային համակարգերի գործածության մասին, չգիտեի, որ կարելի է մասնագիտանալ այդ ոլորտում։ Ինձ նման շատերը կային իմ շրջապատում։ Շատ երիտասարդ տղաներ բանակից զորացրվելուց հետո այլևս չեն ձգտում կրթություն ստանալ, քանի որ գիտեն, որ այդ ստացած կրթությամբ չեն կարողանա իրենց համայնքում գտնել աշխատանք կամ կիրառել ստացած հմտություններն ու գիտելիքն աշխատանքում։ Այդ իսկ պատճառով, շատերը ձգտում են մեկնել արտագնա աշխատանքի»։
Վահանը պատմում է, որ ինքը հաճույքով էր մասնակցում դասերին, քանի որ նյութը մատուցվում էր մատչելի ու գործնական պարապմունքներով, իրենց բացատրվում էր ծրագրի բոլոր նրբությունները։ Դասապատրաստումներն անցկացվում էին Լոռու տարածաշրջանային պետական քոլեջում, որն իրականացրել է 4 պիլոտային ծրագիր Ազնվաձոր, Գարգառ, Լեռնավան և Վանաձոր համայնքներում։ Բոլոր պիլոտային ծրագրերին Վահանն ունեցել է ակտիվ մասնակցություն արևային վահանների տեղադրման ու սպասարկման հարցում, նաև օգնել է թիմակիցներին՝ կիսվելով իր գիտելիքներով ու ձևավորված փորձով։
«Ծրագրի ընթացքում ինձ տրամադրված գիտելիքները եղել են բավարար, սակայն ես մշտապես փորձել եմ ինքնակրթվել ու լրացուչիչ գրականություն ուսումնասիրել։ Նաև իմ լրացուցիչ գիտելիքներով կիսվել եմ թիմակիցներիս հետ։ Ինձ դուր է եկել տեղադրման ընթացքը, ոլորտը, ես հաճույքով եմ մասնակցել դասերին, քանի որ ձեռք եմ բերել նոր թիմակիցներ ու ինձ համար բացահայտել նոր մասնագիտացում»։
Շատերը Վանաձորում ու հարակից համայնքներում գաղափար չունեին, թե ինչպես կարելի է այդ մասնագիտացմամբ աշխատանք գտնել, գումար վաստակել՝ չմտածելով արտագաղթի մասին։ Վահանն իր օրինակով առաջիններից մեկը եղավ, ով անցավ աշխատանքի ծրագրի ընթացքում ստացած հմտությամբ ու գիտելիքներով արևային վահանների մասնագիտացված ընկերությունում։
Նրա կարիերայի ընթացքը ցույց տվեց, որ ՓԴԾ-ի ծրագրի շրջանակներում իրականացված վերապատրաստումները հող են նախապատրաստել արհեստավարժ ու հմուտ մարդկային ռեսուրսներ զարգացնելու համար։
«Ես իմ կարիերան սկսել եմ փորձնակից Շտիգեն ընկերությունում, որի հարցում քոլեջի ղեկավարությունը ևս դերակատարում է ունեցել՝ տրամադրելով դրական կարծիք իմ մասին։ Ես մեծ հաճույք եմ ստացել իմ աշխատանքից ու գործնականում կիրառել այն ամենը, ինչ սովորել եմ քոլեջում։ Ինձ շատ է օգնում նաև դասագիրքը, որտեղ կարողանում եմ գտնել ինձ հուզող հարցերի պատասխանները»։
Այսօր Վահանը հանդիսանում է Շտիգեն ընկերության լավագույն աշխատողներից մեկը՝ համակարգելով արևային համակարգերի տեղադրումն ու սպասարկումը Լոռու և Տավուշի մարզերում։ Իր նվիրվածության ու թիմին սովորեցնելու անդադար մղումը Վահանին բերել է ճանաչում ընկերության ղեկավարության կողմից։ Այժմ Վահանը իր գիտելիքներն է փոխանցում 10 հոգուց բաղկացած իր թիմին, ովքեր նախկինում ևս չէին պատկերացնում, որ հնարավոր է իրենց ընտանիքներին օգնել հաղթահարել սոցիալական դժվարությունները մի մասնագիտացմամբ, որը գնալով ավելի մեծ պահանջարկ է ստանում հատկապես մարզերում։ Բացի երիտասարդներից, այս մասնագիտացումը հետաքրքրություն է առաջացրել նաև համայնքի ավելի հասուն տղամարդկանց մոտ, ովքեր ավանդաբար մեկնել են արտագնա աշխատանքի, իսկ այժմ սովորելով այդ մասնագիտացումը, կարողանում են աշխատել, ապրել և իրենց ընտանիքների հետ միասին օգտակար լինել իրենց համայնքին՝ չընտրելով միջհամայնքային կամ արտերկրյա աշխատանքային արտագաղթը։
«Ես ամեն օր նոր բան եմ սովորում իմ աշխատանքում, հաճույքով եմ աշխատում, քանի որ գիտեմ, թե սա որքան կարևոր է բնության պահպանման ու մարդկանց պայմանների բարելավման համար։ Նախկինում համայնքներում մարդիկ չգիտեին ինչպես ջեռուցել իրենց տները, գազ չկար, իսկ հոսանքն էլ բավարար չէր։ Այսօր մեծանում է արևային էներգիայով իրենց տները ջեռուցող մարդկանց քանակը։ Ես և իմ թիմը միշտ պատրաստ ենք նրանց օգնել ու կրթել, որպեսզի ավելի շատ օգուտներ քաղեն՝ չվնասելով բնությունը»։
Text, letter
Description automatically generatedԻր համբերատար աշխատանքի շնորհիվ ընկերությունը շնորհակալագիր է տրամադրել Վահանին որակյալ աշխատանքի ու բարձր մասնագիտական հմտությունների համար։ Այսպիսով, ՓԴԾ-ի դրամաշնորհը՝ ի դեմս Վահանի, շատ երիտասարդների համար բացահայտեց բնության հետ համահունչ աշխատելու և եկամուտ ստանալու նոր հնարավորություն, որով նրանք կարող են վաստակել մրցունակ ու ինքնաբավ աշխատանք իրենց իսկ երկրում և իրենց ընտանիքների հետ միասին։
«Եթե նախկինում ես հստակ որոշել էի իմ կյանքը շարունակել՝ դասավանդելով Չինաստանում, ապա այս պահին երկրից գնալու մտադրություն ընդհանրապես չունեմ։ Սա զարգացող ու շատ հետաքրքիր ոլորտ է, և ես դեռ անելիքներ ունեմ իմ համայնքին ու երկրին պիտանի լինելու համար»,­- Վահան Թադևոսյան, Վանաձոր, 29 տարեկան։

• The impact of Lori Regional State College, Success Story
Let us introduce Vahan from Vanadzor, who is the only breadwinner of his family. Vahan lives with his parents and grandmother who have some health issues. Being a lifelong learner, Vahan was realizing that the mere participation to educational processes was not enough, and there was a need for further literature review in order to have a comprehensive understanding on the subject. Back in 2020 Vahan was earning a very humble salary as a math teacher at “Teach for Armenia” NGO. Like many of his peers, Vahan had an intention to migrate abroad to earn more and sustain his family livelihood needs. He knew that the demand for teacher was high in China, he also had received an offer. At that time, he had to make an important and tough decision, probably the most undesirable one for himself: to leave his homeland and as many people- live as a foreigner and earn money.
In 2020 the UNDP/GEF Small Grants Programme served as a turning point in Vahan’s life. As one of the best graduates of the beneficiary college supported by the project, Vahan was invited to take part in the training on solar station installation and maintenance.
“Honestly, I had no idea and had never heard about the applicability of solar systems, I did not even know that there is an opportunity to specialize in the field. Likewise, there were numerous such people in my network. Many young people do not aspire to get education after army separation, since they know that after graduation, they will not be able to find a job in their communities or apply received skills and knowledge in their work. That’s why, many of them want to leave for labor migration.”
Vahan tells that he was participating in classes with a pleasure, inasmuch as the subject was delivered in an accessible and practical format coupled with on-job training during which all the nuances were explained to them. The training sessions were held in Lori Regional State College which has implemented four pilot projects in Aznvadzor, Gargar, Lernavan and Vanadzor communities. Vahan had an active participation in all the pilot projects, particularly regarding solar panel installation and maintenance, always sharing his knowledge and experience-based skills with his teammates.
“The knowledge provided by the project was sufficient, but I always strived for self-education and additional literature review. In addition, I shared my knowledge with my teammates. I liked the installation process, the subject field and I enjoyed taking part in the classes, since in addition to broadening my network with my teammates, I also uncovered a new specialization for me.”
Many people in Vanadzor and adjacent communities had no idea as how the specialization would help them find a job, earn money without thinking about labor migration. Vahan was among the first to find a job in a specialized solar panel company thanks to the knowledge and skills obtained over the course of the project.
His career path proved that the training arranged within the framework of SGP project set a ground for developing proficient and skilled human resources.
“I was onboarded at Shtigen company as an intern, which was also backed by college recommendation. I enjoyed my job and applied in practice all I have learned at the college. The textbook is also very useful for me, as I can refer to it whenever I have certain questions.”
Today Vahan is among the top employees of Shtigen Company with his coordinating role in Tavush and Lori regions. Thanks to his dedication and aspiration to constantly teach his team, Vahan received recognition by Company management. Currently, Vahan shares his skills and expertise with his team consisting of 10 young people, who previously could not anticipate that it would be possible to sustain their families and overcome social burdens through a specialization gaining incremental demand growth, especially in the regions. Apart from the youth, this specialization garners some interest also among adult men who traditionally used to migrate for labor, but now they get specialized in this field and can work and live with their families being useful to their communities instead of choosing the migration route.
“Each day I learn something new in my work and I work with a pleasure, because I know the importance of our work for the nature protection and improvement of people’s livelihood. Previously, people did not know how to heat their houses, there was no availability of gas, also electricity was not sufficient. Today the number of people wishing to heat their houses through solar energy increases. Me and my team are always ready to assist and educate them to gain optimum benefits without harming the nature.”
Text, letter
Description automatically generatedThanks to his patience, Vahan has been recognized by the company leadership for the quality job and high proficiency in the field. Thus, the SGP grant has uncovered a new alternative income source in harmony with the nature for Vahan and many other young people who are able to earn decent and self-sufficient income in their country and with their families.
“If previously I had a clear decision to continue my life teaching in China, now I have no intention to leave my country at all. This is a developing and very interesting field, and I have commitments to be useful for my community and country.” Vahan Tadevosyan. Vanadzor, 29.