Բազմակի օգտագործման պայուսակներ կարելու աշխատարան
ՄԱԶԾ ԳԷՀ Փոքր դրամաշնորհների ծրագրի աջակցության շնորհիվ իրականացվող «Ասա ո՛չ պլաստիկ տոպրակին» ծրագրի շրջանակում սույն թվականի ապրիլի 4-ին տեղի ունեցավ աշխատարան Հայաստանի բնության պետական թանգարանում։ Միջոցառմանը մասնակցում էին Շրջակա միջավայրի նախարարության ներկայացուցիչներ, բնապահպանական հարցերով հետաքրքրվող անհատներ, այդ թվում՝ Կոտայքի մարզի միջնակարգ դպրոցների աշակերտները։
Տարբեր հաշվարկներով Հայաստանում ամսական աղբավայր է հասնում շուրջ 60 միլիոն պլաստիկ տոպրակ, որի հիմնական աղբյուրը բնակիչների կատարած գնումներն են։ Պլաստիկ տոպրակների կիրառումից հրաժարվելու վարքագծային փոփոխություն խթանելու համար հարկավոր է ունենալ և՛ պետական մասնակցություն, և՛ յուրաքանչյուրի անհատական ջանքերը։ «Մենք բոլորս պետք է սկսենք այդ փոփոխությունները մեզնից՝ տեսակավորելով աղբը, հրաժարվելով պլաստիկից, սակայն շատ կարևոր է, որ այդ ամենը պետությունը վերահսկի»,- նշեց Էմմա Միդյանը՝ 11-րդ դասարանի աշակերտուհի։
Աշխատարանի ընթացքում ՓԴԾ դրամաշնորհառու հանդիսացող Կայուն նորարարությունների կենտրոն ՀԿ-ի նախագահ Մանե Ավետիսյանը աշակերտներին ներկայացրեց բազմակի օգտագործման տոպրակ կարելու եղանակը, ինչից հետո բոլորը ոգևորությամբ կարեցին և իրենց հետ տարան բազմակի օգտագործման տոպրակները՝ ոչ ասելու պլաստիկ տոպրակին։
«Շատ կարևոր է, որ դուք ևս փորձեք համոզել ձեր ընտանիքի անդամներին հրաժարվել պլաստիկից»,- իր ելույթում նշեց ՇՄ նախարարության ներկայացուցիչը՝ Արթուր Ղավալյանը, դիմելով պատանի աշակերտներին։
Այսպիսով, պլաստիկի դեմ արշավի շրջանակներում իրականացված ևս մեկ միջոցառմամբ քայլ արվեց Հայաստանում պլաստիկ տոպրակները բազմակի օգտագործման պայուսակներով փոխարինելու մշակույթ ձևավորելու ուղղությամբ։

Workshop on Reusable Bag Sewing
On April 4, the State Museum of Nature of Armenia hosted a workshop within the framework of “Say no to plastic bag” project implemented through the UNDP/GEF Small Grants Programme funding. The event participants were representatives from the Ministry of Environment, people who were interested in nature protection, including schoolchildren from the secondary schools of Kotayk region.
As per various estimates, in Armenia around 60 milion plastic bags reach the landfill each month, the main cause of which is the shopping made by the residents. It is essential to ensure both state oversight and demonstrate individual efforts to promote the behavioral change refusing the use of plastic bags.
“We all should embark on such changes starting from ourselves by sorting the waste, refusing plastic, but it is very important that the state exercises control over that,” Emma Midyan, pupil of 11th grade.
During the workshop the SGP grantee, “Sustainable Innovation Center NGO President Mane Avetisyan introduced sewing of reusable bags to the schoolchildren, who started sewing the bags enthusiastically, and at the end took the final product home, saying no to plastic bags.
“It is very important that you also try to persuade your family members to refrain from plastic,” the representative of the Ministry of Environment Artur Ghavalyan stated in his speech addressing the schoolchildren.
Thus, another event took place within the campaign against plastic as a step towards formulating a culture of replacing plastic bags with the reusable ones.