Տեղի ունեցավ ՓԴԾ ծրագրի բացումը
Ս․թ․ հունիսի 19-ին ԵՄ «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության գործընկերները այցելել էին Սյունիքի մարզի Տեղ բնակավայր՝ մասնակցելու ՄԱԶԾ-ԳԷՀ Փոքր դրամաշնորհների ծրագրի շրջանակներում ֆինանսավորված և Ուրբան կայուն զարգացման հիմնադրամի կողմից իրականացված «Ոռոգում՝ հանուն դիմակայունության» ծրագրի պաշտոնական բացմանը։ Ծրագրի շրջանակում մասնավորապես վերանորոգվել և արդիականացվել է Տեղ բնակավայրի ոռոգման համակարգը, որը ՀՀ կառավարության սուբվենցիոն ծրագրի, Լիտվայի դեսպանատան և ՄԱԶԾ-ի գործընկերության արդյունք է ։
ՄԱԶԾ Կլիմայի, շրջակա միջավայրի, դիմակայունության ծրագրերի ղեկավար Հովհաննես Ղազարյանը իր խոսքում ընդգծեց, որ այս համակարգը հնարավորություն կտա ոռոգել առնվազն 300 հեկտար հողատարածք՝ կանխարգելելով հողերի դեգրադացիան և ապահովելով հողի երկարաժամկետ արտադրողականությունը։ Եվ ամենակարևորը, որ այն ուղղակիորեն աջակցում է շուրջ 200 տնային տնտեսությունների, ներառյալ՝ 20 փախստական ընտանիքների, որոնք բնակություն են հաստատել այս համայնքում՝ հնարավորություն տալով նրանց բարելավել իրենց կենսապայմանները և բարձրացնել պարենային անվտանգությունը։
Ծրագիրը հանդիսանում է համայնք-պետություն-միջազգային դոնոր կազմակերպություն սիներգիկ նախաձեռնության ինքնատիպ մի օրինակ, որը կարելի է կրկնօրինակել և ընդլայնել այլ համայնքներում ևս։

SGP project opening took place
On June 19, 2025 the Resilient Syunik Team Europe Initiative partners visited Tegh settlement of Syunik region to take part in a formal opening of “Irrigation for Resilience'' project implemented by Urban Foundation for Sustainable Development within the framework of UNDP/GEF Small Grants Programme. During the project implementation the irrigation infrastructure has been rehabilitated and innovated showcasing the result of a  synergy among RA Government State Subvention Program, the Embassy of Lithuania and the UNDP.
UNDP Climate, Environment and Resilience Portfolio Manager Hovhannes Ghazaryan emphasized that this infrastructure will enable irrigation of at least 300 hectars of land preventing the land degradation and ensuring a long-term land productivity. Most importantly it directly benefits around 200 households, including 20 refugee families settled in this community opening a chance for them to improve their livelihood and raise food security.
The project serves as a unique example of synergy among the community, state and international donor organization which can be replicated and scaled up in other communities as well.