«Կանաչ» հմտություններ երիտասարդների համար
Շրջակա միջավայրի և զբաղվածության միջև կապը զարգանում է՝ աղտոտվածության դեմ պայքարի սկզբնական ուշադրությունից դեպի գործողություններ, որոնք փոխակերպում են տնտեսությունը՝ չվնասելով շրջակա միջավայրը: Կլիմայի փոփոխության մեղմման և հարմարվողականության միջոցառումներում ներդրումներն անհնար են առանց համապատասխան մասնագետների:
Ծրագրի նպատակն է բարձրացնել երիտասարդության հետաքրքրությունը երկրի կայուն և «կանաչ»  զարգացման համար անհրաժեշտ «կանաչ» հմտությունների և մասնագիտությունների ոլորտում: Ծրագրի հիմնական նպատակն է դպրոցներում բարձրացնել իրազեկվածությունը և կարողությունները կլիմայի փոփոխության խնդիրների, մեղմմանն ու հարմարվողականությանն ուղղված գործողությունների, էներգիայի արտադրության և պահպանման վերաբերյալ, այդպիսով աշակերտներին փոխանցել «կանաչ» հմտություններ և համապատասխան գործիքներ իրականացնելու իրենց դպրոցների էներգետիկ գնահատում, ինչպես նաև հնարավորություն իրականացնելու այդ իրենց առաջարկությունները կապված էներգաարդյունավետության բարձրացման միջոցառումների:
Ծրագրի գործողությունները ներառում են.
Երիտասարդության համար ուսումնական նյութերի մշակում, ներառյալ Էներգետիկ գնահատումների իրականացման համար էլեկտրոնային գործիքի մշակում,
4 տարբեր համայնքներից 8 դպրոցների ընտրություն` ըստ համապատասխան չափանիշների: Ընտրության համար շատ կարևոր է դպրոցի պատրաստակամությունը իրականացված էներգաարդյունավետության միջոցառումներից առաջացած տնտեսումների հաշվին կատարելու ներդրումներ «կանաչ» միջոցառումներում:
Ընտրված 8 դպրոցների ուսուցիչների և աշակերտների համար իրազեկվածության և հմտությունների զարգացման  դասընթացներ:
Աշակերտների կողմից դպրոցների էներգետիկ գնահատումների իրականացում՝ համապատասխան ուսուցիչների համակարգմամբ:
Ցուցադրական նախագծերի իրականացման համար 4 դպրոցների ընտրություն (ներշենքային լուսավորության բարելավում, ջերմամեկուսացում, արևային տեխնոլոգիաների տեղադրում և այլն):
Աշակերտների անմիջական մասնակցությամբ ցուցադրական նախագծերի իրականացում և մոնիտորինգ:
Երիտասարդ փորձագետների, մենթորների և ոլորտի փորձագետների տվյալների բազայի և հարթակի ստեղծում:
Դպրոցների միջև փորձի փոխանակման միջոցով գիտելիքների փոխանցում:
4 տարբեր համայնքների 8 դպրոցներից  «Կանաչ ջոկատներում» ներգրավված շուրջ 100 դպրոցական:
«Կանաչ ջոկատների» գործունեության համակարգման նպատակով վերապատրաստում անցած առնվազն 8 ուսուցիչ:
100 վերապատրաստված աշակերտներ, ովքեր կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ կրթական նյութերի միջոցով ունեն գիտելիքներ էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էնգետիկայի վերաբերյալ:
Աշակերտների կողմից մշակված էներգետիկ գնահատում 8 դպրոցների համար
Ընտրված 4 դպրոցներում «Կանաչ ջոկատների» կողմից  իրականացված վերականգնվող էներգիայի տեխնոլոգիաների կիրառման և էներգախնայողության միջոցառումներ:
Շենքերի էներգետիկ արդյունավետության բարձրացման արդյունքում դպրոցներում իջեցված էներգիայի վճարներ:
4 դպրոցներում ներկայաված «Վերականգնվող հիմնադրամի» հայեցակարգ:
Դպրոցների համար մշակված ուսումնական նյութեր ՝ կլիմայի փոփոխության, մեղմման և հարմարվողականության միջոցառումների և տեխնոլոգիաների վերաբերյալ:
Տվյալների հավաքագրման և էներգետիկ պարզ գնահատումների իրականացման, ինչպես նաև մշտադիտարկման համար հաշվարկների Excel ֆայլ։
Երիտասարդ էներգետիկ գնահատողների, մենթորների,  ոլորտի փորձագետների, ուսուցիչների տվյալների բազա և ստեղծված համագործակցության հարթակ։
«Կանաչ ջոկատների» գործունեության փորձի փոխանակում և «Քույր» դպրոցի հայեցակարգի խթանում:
• Երիտասարդության համար ուսումնական նյութերի մշակում, ներառյալ Էներգետիկ գնահատումների իրականացման համար էլեկտրոնային գործիքի մշակում,
• 4 տարբեր համայնքներից 8 դպրոցների ընտրություն` ըստ համապատասխան չափանիշների: Ընտրության համար շատ կարևոր է դպրոցի պատրաստակամությունը իրականացված էներգաարդյունավետության միջոցառումներից առաջացած տնտեսումների հաշվին կատարելու ներդրումներ «կանաչ» միջոցառումներում:
• Ընտրված 8 դպրոցների ուսուցիչների և աշակերտների համար իրազեկվածության և հմտությունների զարգացման  դասընթացներ:
• Աշակերտների կողմից դպրոցների էներգետիկ գնահատումների իրականացում՝ համապատասխան ուսուցիչների համակարգմամբ:
• Ցուցադրական նախագծերի իրականացման համար 4 դպրոցների ընտրություն (ներշենքային լուսավորության բարելավում, ջերմամեկուսացում, արևային տեխնոլոգիաների տեղադրում և այլն):
• Աշակերտների անմիջական մասնակցությամբ ցուցադրական նախագծերի իրականացում և մոնիտորինգ:
• Երիտասարդ փորձագետների, մենթորների և ոլորտի փորձագետների տվյալների բազայի և հարթակի ստեղծում:
• Դպրոցների միջև փորձի փոխանակման միջոցով գիտելիքների փոխանցում:
• 4 տարբեր համայնքների 8 դպրոցներից  «Կանաչ ջոկատներում» ներգրավված շուրջ 100 դպրոցական:
• «Կանաչ ջոկատների» գործունեության համակարգման նպատակով վերապատրաստում անցած առնվազն 8 ուսուցիչ:
• 100 վերապատրաստված աշակերտներ, ովքեր կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ կրթական նյութերի միջոցով ունեն գիտելիքներ էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էնգետիկայի վերաբերյալ:
• Աշակերտների կողմից մշակված էներգետիկ գնահատում 8 դպրոցների համար
• Ընտրված 4 դպրոցներում «Կանաչ ջոկատների» կողմից  իրականացված վերականգնվող էներգիայի տեխնոլոգիաների կիրառման և էներգախնայողության միջոցառումներ:
• Շենքերի էներգետիկ արդյունավետության բարձրացման արդյունքում դպրոցներում իջեցված էներգիայի վճարներ:
• 4 դպրոցներում ներկայաված «Վերականգնվող հիմնադրամի» հայեցակարգ:
• Դպրոցների համար մշակված ուսումնական նյութեր ՝ կլիմայի փոփոխության, մեղմման և հարմարվողականության միջոցառումների և տեխնոլոգիաների վերաբերյալ:
• Տվյալների հավաքագրման և էներգետիկ պարզ գնահատումների իրականացման, ինչպես նաև մշտադիտարկման համար հաշվարկների Excel ֆայլ։
• Երիտասարդ էներգետիկ գնահատողների, մենթորների,  ոլորտի փորձագետների, ուսուցիչների տվյալների բազա և ստեղծված համագործակցության հարթակ։
• «Կանաչ ջոկատների» գործունեության փորձի փոխանակում և «Քույր» դպրոցի հայեցակարգի խթանում:
Solar system isntalled.jpg
Անցում դեպի էներգետիկ դիմակայունության` Ստեփանավանի մանկապարտեզների էներգաարդյունավետության բարձրացման միջոցով

Green Skills for Youth
The relationship between environment and employment is evolving, from an initial focus on pollution control toward activities that transform the economy and avoid environmental damage. Investments in climate change mitigation and adaptation measures are impossible without respective experts.
The project aims to raise interest of youth in green skills and specializations necessary for sustainable and green development of the country. The main objective of the project is to increase awareness and competences of youth about climate change issues, mitigation and adaptation measures, energy production and conservation, so they will get “green” skills and respective tools to do energy assessments of their schools and opportunity to implement their suggestions on energy efficiency improvements.
Project activities include:
Elaboration of educational materials for youth, including energy assessment tool in excel.
Selection of 8 schools from 4 different communities based on criteria. For the selection it is critical the willingness of the school to reinvest the saving from energy efficiency measures in “green” activities.
Awareness and competency development trainings for the teachers and pupils of 8 selected schools.
Energy assessments of the schools done by pupils in coordination of respective teachers.
Selection of 4 schools for the implementation of demonstration projects (improvement of indoor lighting, thermal insulation, installation of solar technologies etc.) with the direct participation of pupils.
Implementation of demonstrations projects and monitoring.
Creation of a database and platform for young experts, mentors and field experts.
Knowledge transfer via experience exchange events between schools.
Around 100 schoolchildren involved in “Green squads” movement from 8 schools in 4 different communities
At least 8 schoolteachers trained for coordination of “Green squads” movement
100 trained schoolchildren gained knowledge on EE and RES through educational materials on climate change
Elaborated energy assessments of 8 schools by schoolchildren
Implemented renewable energy technologies and energy efficiency measures in 4 select schools by “Green squads”
Reduced energy bills in schools resulting from energy performance of the buildings
Introduced Revolving Fund concept in 4 schools
Elaborated educational materials on climate change, mitigation and adaptation measures and technologies for schools
Created tool/excel file for data collection and calculations for simple energy assessments and monitoring of buildings
Created database of Young Energy assessors and platform of collaboration of mentors, schoolchildren, experts and teachers
Created experience sharing through “Green squads” and promotion of “Sister” school concept.
• Elaboration of educational materials for youth, including energy assessment tool in excel.
• Selection of 8 schools from 4 different communities based on criteria. For the selection it is critical the willingness of the school to reinvest the saving from energy efficiency measures in “green” activities.
• Awareness and competency development trainings for the teachers and pupils of 8 selected schools.
• Energy assessments of the schools done by pupils in coordination of respective teachers.
• Selection of 4 schools for the implementation of demonstration projects (improvement of indoor lighting, thermal insulation, installation of solar technologies etc.) with the direct participation of pupils.
• Implementation of demonstrations projects and monitoring.
• Creation of a database and platform for young experts, mentors and field experts.
• Knowledge transfer via experience exchange events between schools.
• Around 100 schoolchildren involved in “Green squads” movement from 8 schools in 4 different communities
• At least 8 schoolteachers trained for coordination of “Green squads” movement
• 100 trained schoolchildren gained knowledge on EE and RES through educational materials on climate change
• Elaborated energy assessments of 8 schools by schoolchildren
• Implemented renewable energy technologies and energy efficiency measures in 4 select schools by “Green squads”
• Reduced energy bills in schools resulting from energy performance of the buildings
• Introduced Revolving Fund concept in 4 schools
• Elaborated educational materials on climate change, mitigation and adaptation measures and technologies for schools
• Created tool/excel file for data collection and calculations for simple energy assessments and monitoring of buildings
• Created database of Young Energy assessors and platform of collaboration of mentors, schoolchildren, experts and teachers
• Created experience sharing through “Green squads” and promotion of “Sister” school concept.
Greehouse is being operated.jpg
Transferring experience on practical implementation of low carbon technologies in Basen community of Shirak region