COVID-19 համավարակը խաթարել է սոցիալական և տնտեսական համակարգերը ամբողջ աշխարհում՝ խորացնելով առկա խոցելի կողմերը: Համաճարակի ազդեցությունն անհավասար, ավելի խիստ ազդեցություն է ունենում խոցելի խմբերի վրա, ինչպիսիք են քաղաքային և գյուղական համայնքների աղքատները, կանայք, երեխաները, հաշմանդամները և այլն: Շատ ընտանիքներ ունեն եկամուտի կորուստ, կրթության կամ սոցիալական ծառայությունների մատուցման պակաս:
Այս համայնքների համար լրացուցիչ մարտահրավեր է ձմեռային սեզոնը, որը կբարձրացնի էներգամատակարարման բեռը և կոմունալ ծախսերը հայ համայնքներում: Ջեռուցման, տաք ջրամատակարարման, համապատասխան սանիտարական պայմանների և հիգիենայի բարելավումը ցուրտ ամիսներին կենսական նշանակություն կունենան տարբեր համայնքների սոցիալապես անապահով խավի համար, որոնք ունեն կանաչ էներգիայի աղբյուրների օգտագործման սահմանափակ կարողություն: Դա կհանգեցնի խոցելի համայնքների էներգիայի ծախսերի ավելացմանը, ինչպես նաև վառելափայտի պահանջարկի մեծացմանը, ինչը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ հատկապես անտառամերձ համայնքների վրա:
Առաջարկվող նախագիծը նպատակ ունի կրճատել էներգիայի աճող պահանջարկը`ցածր ածխածնային տեխնոլոգիական լուծումներ ներմուծելով խոցելիության բարձր մակարդակ ունեցող համայնքների հանրային շենքերում, ներառյալ՝ դպրոցներում, մանկապարտեզներում, հանրակացարաններում և այլն: Այս միջամտությունը մեծապես կբարձրացնի սոցիալ-տնտեսական օգուտները, կնվազեցնի վառելափայտի օգտագործումը, կբարելավի կենսապայմանները և կբարձրացնի իրազեկվածությունը վերականգնվող էներգիայի արդյունավետ տեխնոլոգիաների օգտագործման հետագա կրկնօրինակման և ընդլայնման համար:
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է տեղադրել 142 կՎտ ֆոտովոլտային (ՖՎ) կայաններ և 75 արևային ջերմային համակարգեր մեծ խոցելիության բարձր մակարդակ ունեցող համայնքներում: Համայնքների ընտրությունը կիրականացվի ՓԴԾ-ի և Կառավարության գործընկերների հետ համաձայնությամբ: Նախատեսվում է, որ ՖՎ համակարգերի շահագործման խնայողությունները կուղղվեն Հայաստանի տարբեր համայնքների ավելի քան 250 ընտանիքի աջակցությանը, ինչը օրինակելի կլինի այլ համայնքների համար`կրկնօրինակման տեսանկյունից:
• 142 կՎտ հզորությամբ PV կայանների տեղադրումն ապահովում է 220,000 կՎտ էներգախնայողություն շահառու համայնքների համար.
• Արևային ջերմային համակարգերի տեղադրումը (75 միավոր 300 լ տարողությամբ) ապահովում է 5,725 մ3 բնական գազի խնայողություն շահառու համայնքներում,
• Արևային համակարգերի տեղադրումից ավելի քան 20,000 ԱՄՆ դոլարի խնայողություն ուղղված է խոցելի համայնքների անդամների կոմունալ ծախսերի վճարմանը,
• Գիտելիքի և փորձի փոխանակում հիմնական շահագրգիռ կողմերի հետ:

COVID-19 has disrupted social and economic systems around the world, deepening existing vulnerabilities. The impact of the pandemic has an unequal, more severe impact on vulnerable groups, such as the urban and rural poor, women, children, disabled, etc. Many families have experience a loss of income, education or access to social services.
An additional challenge for these communities is the winter season, which will increase the energy supply burden and utility costs in Armenian communities. Heating, hot water supply, adequate sanitation and improved hygiene in the cold months will be vital for the socially disadvantaged in different communities with limited capacity to use green energy sources. This will lead to increased energy costs for vulnerable communities, as well as increasing demand for firewood, which may have a negative impact, especially on forest-adjacent communities.
The proposed project aims to reduce the growing energy demand by introducing low carbon technology solutions in public buildings, including schools, kindergartens, dormitories, etc., in communities with a high level of vulnerability. This intervention will greatly increase socio-economic benefits, reduce the use of firewood, improve living conditions and raise awareness about the use of renewable energy-efficient technologies for further replication and scale-up.
Within the project activities it is planned to install 142 kW photovoltaic stations and 75 solar thermal systems in communities with high number of vulnerable population. The selection of the communities will be conducted in consultation with the SGP and Government counterparts. It is envisaged that the savings from the operation of the PV systems will be directed to support over 250 families in different communities throughout Armenia, which will be exemplary for other communities in terms of replication.
Installation of PV stations with 142 kW capacity ensured 220,000 kW energy saving for beneficiary communities;
Installation of solar thermal systems (75 units with 300 l capacity) ensured saving of 5,725 m3 of natural gas in beneficiary communities;
Over 20,000 USD savings from the installation of solar systems directed to cover utility bills of vulnerable community members;
Knowledge and experience shares with major stakeholders.
• Installation of PV stations with 142 kW capacity ensured 220,000 kW energy saving for beneficiary communities;
• Installation of solar thermal systems (75 units with 300 l capacity) ensured saving of 5,725 m3 of natural gas in beneficiary communities;
• Over 20,000 USD savings from the installation of solar systems directed to cover utility bills of vulnerable community members;