Ծրագրի մանրամասներ և արդյունքներ
Ծրագրի հիմնական նպատակը Հայաստանի և Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) Կարմիր գրքերում գրանցված խոշոր կաթնասունների միգրացիոն ուղիների և կենսաբազմազանության այլ տեսակների բնական միջավայրերի պահպանումն է, ինչպես նաև Վայոց ձորի մարզի ընտրված տարածքներում տեղի բնակչության սոցիալ-տնտեսական պայմանների բարելավումը: Ծրագիրը միտված է կենսաբազմազանության համար նպաստավոր գործելակերպի ներդրմամբ մեղմել մարդու բացասական ազդեցությունը բնության վրա, բարձրացնել խոցելի տարածքների և բնական միջավայրերի պահպանման վերաբերյալ տեղի բնակչության իրազեկվածությունը, ինչպես նաև բարձրացնել տեղական կենսաբազմազանության կարևորության և արժեքի գիտակցումը:
Թիրախային մակերեսն ընդգրկում է 1000 հեկտար տափաստանային և լեռնա-տափաստանային լանդշաֆտներ Ազատեկ և Զեդեա գյուղական բնակավայրերի հողատարածքներում: Այս տարածքը, Բնության համաշխարհային հիմնադրամի կողմից սահմանված, Փոքր Կովկասի բնապահպանական միջանցքի մի մասն է և չափազանց հարուստ է միջազգային և ազգային Կարմիր գրքերում գրանցված ինչպես ազգային, այնպես էլ համաշխարհային նշանակություն ունեցող տեսակներով: Այն նաև միգրացիոն միջանցք է ծառայում մի շարք վտանգված տեսակների համար, ինչպիսիք են հայկական մուֆլոնը (Ovis landmarktailis), բեզոարյան այծը (Capra aegagrus aegagrus) և կովկասյան ընձառյուծը (Panthera pardus): Ինչպես շատ այլ ոլորտներում, վերջին տասնամյակների մարդածին գործոնները՝ հատկապես որսագողությունը, խոտաբույսերի չկարգավորված հավաքումը, անկանոն գյուղատնտեսական գործունեությունը, ժամանցը (հանգիստ) և այլն, զուգակցված գյուղական աղքատության բարձր մակարդակի հետ, նշանակալի բացասական ազդեցություն են թողել շրջակա միջավայրի վրա և շարունակում են սպառնալ այս կարևոր էկոհամակարգերի ամբողջականությանը: Ուստի, նախագիծը հիմնականում կկենտրոնանա գյուղական համայնքների համար եկամուտի այլընտրանքային աղբյուրների զարգացման, բնապահպանական գործունեության մեջ տեղի բնակչության ներգրավման վրա՝ զուգակցված բնապահպանական իրազեկման լայնածավալ արշավների հետ:
Ծրագիրն իրականացվելու է տեղական իշխանությունների և գյուղական բնակչության հետ սերտ համագործակցության միջոցով, ինչպես նաև Բնության համաշխարհային հիմնադրամի (WWF) հայաստանյան գրասենյակի տեխնիկական աջակցությամբ և համատեղ ֆինանսավորմամբ:
Նախագծի արդյունքները
Նախագծի ակնկալվող արդյունքները.