Ծրագիրը նպատակ ունի ուժեղացնել Լուսաղբյուր գյուղական համայնքի կարողությունները՝ դիմակայելու բնապահպանական մարտահրավերներին, ինչպիսիք են՝ հողերի դեգրադացիան, կլիմայական փոփոխությունները, ինչպես նաև ապահովել կայուն եկամուտ՝ գյուղական աղքատության դեմ պայքարի և պարենային անվտանգության խնդիրների լուծման համար:
Ծրագիրը նախատեսում է ներդնել հողային և ջրային ռեսուրսների կայուն կառավարման համակարգ՝ բարձրարժեք կուլտուրաների մշակման և վերամշակման տեխնոլոգիաների ներդրման, ինքնահոս ոռոգման համակարգի կառուցման միջոցով՝ վերականգնելու համայնքի հողատարածքները ու արդյունագործական լանդշաֆտները, որոնք խախտվել էին։
Ծրագիրը նաև կաջակցի տեղական կարողությունների ամրապնդմանը՝ խելացի ագրոէկոլոգիական պրակտիկայի կիրառման մեջ: Ծրագրի իրականացման արդյունքում շուրջ 120 հա հողատարածք կսկսի մշակվել `դրանով իսկ բարելավելով Լուսաղբյուր համայնքի 250 տնային տնտեսությունների սոցիալ-տնտեսական վիճակը:
Բարձրարժեք մշակաբույսերի տեղայնացումը, դրանց սերմնացուների բանկի հիմնումը, մաքրման և տեսակավորման կայանը, որոնք կառավարվելու են համայնքային «Կլիմայական քաղաքացիական շրջանառու ներդրումային հիմնադրամ»-ի միջոցով, կապահովեն եկամուտների ավելացում տեղի բնակչության համար և կնպաստեն արտադրական լանդշաֆտների կայուն օգտագործմանը, ինչպես նաև աղքատության և արտագաղթի կրճատմանը:
• 120 հա հողատարածքի օգտագործում գյուղատնտեսական նպատակներով` եկամտաբեր գյուղատնտեսական մշակաբույսերի մշակությամբ։
• 30 հա վարելահողերի վրա բարձրարժեք հացահատիկային կուլտուրաների (հաճար), համայնքի 90 հա տնամերձներում, համայնքի համար նոր, բարձրարժեք կուլտուրաների տեղայնացում՝ (լոբազգիներ, բանջարեղեն) հողերի էռոզիայի դեմ պայքարելու, ինչպես նաև արդյունագործական լանդշաֆտների բարելավման նպատակով։
• Հատիկավոր մշակաբույսերի մաքրման և տեսակավորման սարքավորումների(սեպարատոր 1 հատ, տեսակավորման մեքենա 1 հատ) տեղադրում՝ զարգացնելու համայնքի կարողությունները և ավելացնելու եկամուտները (250 ընտանիք՝ յուրաքանչյուր ընտանիքի համար 1152 ԱՄՆ դոլարի համարժեք դրամի եկամուտ)
• Սերմնացուների շրջանառու բանկի հիմնում՝ ապահովելու որակյալ սերմացուների հասանելիությունը համայնքի և հարակից համայնքների բնակիչների համար։
• Լուսաղբյուր համայնքում 1670 մետր ինքնահոս ոռոգման համակարգի կառուցում՝ ջրերը ուղղորդելու և բնակչության կարիքների համար օգտագործելու նպատակով, ապահովելով համայնքի 250 ընտանիքների համար անհրաժեշտ քանակի (30 լ/վրկ՝) ոռոգման ջուր վերականգնելու տարիներ շարունակ չօգտագործված հողերի մշակությունը։
• Համայնքի և նրա 1170 բնակիչների կարողությունների բարձրացում՝ խելամիտ գյուղատնտեսական գործելակերպերի, հողերի դեգրադացիայի, կլիմայական փոփոխությունների, գյուղական աղքատության դեմ պայքարի և սննդանապահովության խնդիրների լուծման համար:

The project aims at strengthening the capacities of Lusaghbyur community to address environmental challenges, such as land degradation and climate changes, as well as produce socio-economic benefits to tackle rural poverty and ensure food security.
Within the project it is envisaged to introduce a sustainable land-water management system through demonstration of high-value crop cultivation technologies, construction of a gravity irrigation system for restoration of community lands and industrial landscapes, as well as operation of a cereal crops separating and sorting machinery for the community needs. The project will also support strengthening local capacities in application of smart agro-ecological practices. As a result of the project implementation, around 120 hectares of land will be returned to cultivation, thus improving the livelihood of 250 households in Lusaghbyur community. Moreover, introduction of high-value crops which is also intended to be managed through the community Climate Revolving fund, will ensure increased income for the local population, and contribute to the sustainable use of production landscapes, and reduction of the poverty and migration in the community.
• Restoration of 120 hectares of land for cultivation of high-value crops;
• Introduction of high-value cereal crops (beech) on 30 hectares of farmlands, and 90 hectares of backyards to combat soil erosion, as well as to improve industrial landscapes;
• Installation of grain cereal cleaning and sorting equipment to improve local capacities and income for 250 households (US$1,152 per each household)
• Establishment of a revolving seed bank to ensure access to high-quality seeds for all community members;
• Construction of a 1670-meter-long irrigation system in Lusaghbyur community to provide 30 l/s of irrigation water for 250 community households;
• Capacities of 1,170 community members improved to apply innovative agricultural practices, address land degradation, climate change, rural poverty, food security.