Հայաստանում հողատարածքների ավելի քան 80 տոկոսը ենթարկվում է դեգրադացիայի արդյունաբերական գյուղատնտեսության, բնակավայրերի ոչ կայուն նախագծման և միջավայրի աղտոտվածության պատճառով: Սա հանգեցրել է տեղական պարենային անապահովության, պարենային ապրանքների գների բարձրացման, բնապահպանական վտանգների, կլիմայի փոփոխության, կենսաբազմազանության և էկոհամակարգերի կորստի:
Նախագիծն առաջարկում է պերմակուլտուրային մեթոդը՝ որպես պարզ, մատչելի և հասարակությանը հասանելի մոտեցում այս խնդիրների լուծման համար: Այս մոտեցումը լայն տարածում է գտնում ամբողջ աշխարհում, սակայն Հայաստանի բնակչության համար դեռ գրեթե չբացահայտված ոլորտ է: Պերմակուլտուրայի առաջարկած լուծումները Հայաստան ներմուծելու համար ծրագիրը նպատակ ունի կրթել և հզորացնել երիտասարդներին՝ ավագ դպրոցի աշակերտների համար մշակված վերապատրաստման մոդուլների միջոցով, որոնք կսովորեցնեն պերմակուլտուրայի սկզբունքներն ու էթիկան՝ զարգացնելով կարևոր գործնական հմտություններ և մտածելակերպ։
Ծրագրի թիմը կստեղծի պերմակուլտուրայի վերաբերյալ առաջին հայերեն կուրսը: Դասընթացների հիման վրա մշակված խաղայնացված քայլերը կօգնեն աշակերտներին վերականգնել դպրոցները շրջապատող լքված տարածքները՝ փոքր տարածքներում իրենց համայնքների համար առատ, առողջ ու բազմազան սնունդ աճեցնելու համար:
Պերմակուլտուրայի վերաբերյալ առցանց բովանդակությունը կներառի գործնական վարժություններ, թեստեր և մուլտիմեդիաներ, որոնց շնորհիվ երիտասարդները կզարգացնեն տեխնիկական հմտություններ՝ ստեղծելու իրենց սեփական պերմակուլտուրային դիզայնը կոնկրետ տարածքի համար: Ծրագիրը նաև կաջակցի պերմակուլտուրայի վերաբերյալ երիտասարդների սեփական նախաձեռնություններին` գովազդելով, գտնելով համապատասխան փորձագետներ և տրամադրելով կառավարման և դրամահավաքի կազմակերպման աջակցություն:
Ծրագիրը կգործի Տաթև համայնքում՝ հետագայում ընդլայնվելու հնարավորությամբ:
Ծրագրի արդյունքներ
Նախագիծը կտա հետևյալ արդյունքները.
• Պերմակուլտուրայի սկզբունքներով վերականգնված 700 քմ հողատարածք, 2 տարի անց այս տարածքի բերքը կպարունակի 150 միամյա և բազմամյա, մեծամասամբ՝ բերքատու բույսեր, կլինեն մեղրատու մեղվաընտանիքներ և հավկիթներ։
• 60 երիտասարդ մասնակից ձեռք կբերի պերմակուլտուրայի մասին գիտելիքներ, քննադատական մտածողության, կզարգացնի ստեղծագործական միտք, կստանա համագործակցության, հաղորդակցության և նախագծերի կառավարման գիտելիքներ ու հմտություններ, ինչը կօգնի հիմնել իրենց սեփական գյուղատնտեսական նախագծերը:
• Տարածքից ստացվող բերքի վաճառք տեղական ձեռնարկություններին՝ հաջորդ տարիների ծախսերը ծածկելու և նախագծի կայունությունն ապահովելու համար։
• Ստեղծված առցանց հայերեն հարթակ՝ պերմակուլտուրայի վերաբերյալ ինտերակտիվ բովանդակությամբ, որը կօգտագործվի նաև այլ դպրոցներում։
• Հայաստանում երիտասարդության շրջանում պերմակուլտուրայի մասին իրազեկվածության բարձրացում սոցցանցերում միկրոուսուցման բովանդակության տեղադրման միջոցով, ներառյալ 15 «reel»-երի ստեղծում:
Irrigation system is operational_1.jpg
Վարելահողերի վերականգնում դրենաժային համակարգի կառուցման միջոցով Լոռու մարզի Լեռնանցք համայնքում
Հողերի դեգրադացիա
Plantings_1 (1).jpg
ՀՀ Սյունիքի մարզի Նորաշենիկ համայնքի դեգրադացված հողերի և ագրոկենսաբազմազանության վերականգնում անտառվերականգնման միջոցով
Construction works 1.jpg
ՀՀ Տավուշի մարզի Տավուշ համայնքի վարելահողերի վերականգնում` ոռոգման երրորդ կարգի բաժանարար համակարգի վերականգնման, գյուղտեխնիկայի տրամադրման և հողերի կայուն կառավարման համար տեղական կարողությունների զարգացման միջոցով
Construction launched_1.jpg
Արոտների կայուն կառավարման համակարգի ներդրում Սյունիքի մարզի լեռնային համայնքներում
Distribution of construction materials in Karchaghbyur.jpg
Կլիմա Իստ Պլյուս ծրագիր. Արոտների կայուն կառավարման գործելակերպերի ներդրում Գեղարքունիքի մարզի լեռնային համայնքներում
Drip irrigtation filter.jpg
Ավանդական մշակաբույսերով և էկո-տեխնոլոգիաների կիրառությամբ համայնքային այգու հիմնումը որպես ոչ մետաղական հանքարդյունահանման այլընտրանք

In Armenia, more than 80 percent of land is exposed to degradation due to industrial agriculture, unsustainably designed human settlements and pollution. This has led to local food insecurity, higher food prices, contribution to climate change, environmental hazards, and the loss of biodiversity and ecosystems.
The project proposes permaculture approach as a simple, accessible and inexpensive approach to solve these issues. This approach is gaining popularity across the world, however, it remains virtually undiscovered by the people of Armenia. To start introducing the solutions offered by permaculture to Armenia, the project aims at educating and empowering youth through training modules developed for high school students. It will teach them the principles and ethics of permaculture, providing practical tools and mindset to revive the abandoned land next to their schools and sustainably grow an abundance of food for their communities in small spaces.
The project team will create the first Armenian training course on permaculture. Based on this course gamified steps will help students to transform the abandoned areas surrounding their school. Thanks to online content on permaculture, such as practical exercises, tests and multimedia, the youth will develop technical skills to create their own permaculture design for a specific area. The project will back the youth project initiatives on permaculture by advertising, finding the respective experts and providing management, PR and fundraising support.
The project will work in the Tatev community with a possibility to expand further.
• 700 sq m of land revived through the principles of permaculture, the yield in 2 years will include 150 types of plants, both annuals and perennials, honey and eggs;
• 60 young participants gained knowledge and skills in permaculture, skills in critical thinking, creativity, cooperation, communication and project management to help them further with their own agricultural projects;
• the yield is sold to local businesses to cover costs for the next years and ensure sustainability;
• created online platform with interactive content on permaculture in Armenian is used by other schools as well;
• awareness on permaculture among youth in Armenia is raised due to creating micro-learning content on social media, including 15 social media reels.