• Ձկնային պաշարների պահպանումը քաղաքացիների իրազեկության բարձրացման և պետական քաղաքականության բարեփոխումերի միջոցով
Ձկնային պաշարների պահպանումը քաղաքացիների իրազեկության բարձրացման և պետական քաղաքականության բարեփոխումերի միջոցով
Մասնագիտական կրթության բարեփոխումներ ՀԿ
$26847.00
$5890.00
Վերջին տասնամյակների ընթացքում Հայաստանի ջրակալներում կտրուկ նվազել են արդյունագործական և տնտեսական նշանակություն ունեցող ձկնատեսակների պաշարները մարդածին մի շարք գործոնների՝ ջրային պաշարների անխնա օգտագործման, հիդրոտեխնիկական կառույցների շահագործման և հատկապես չկարգավորված ձկնորսության ու ձկնագողության հետևանքով: Արդյունքում Հայաստանի ջրակալների բնիկ 22 ձկնատեսակից այսօր հանրապետության կենդանիների Կարմիր գրքում են հայտնվել 10-ը, իսկ տնտեսապես արժեքավոր շատ տեսակների  պաշարները գիշատչորեն ոչնչացված են, և նրանք ներկայում հանդիպում են սակավաթիվ առանձնյակներով: Ստեղծված իրավիճակը մասամբ պայմանավորված է նաև օրենսդրական դաշտի անկատարությամբ, որտեղ հստակ կարգավորված չեն սիրողական ձկնորությամբ զբաղվելու իրավունքը, կարգը, պայմանները, ինչն իր անմիջական ազդեցությունն է գործել քաղաքացիների կողմից անվերահսկելի ու արգելված որսամիջոցներով ձկնային պաշարները անխնա շահագործելու վրա:
Նախագծով նախատեսվում է նպաստել  Հայաստանի Հանրապետության ջրակալների ձկնային պաշարների պահպանմանը քաղաքացիների իրազեկության բարձրացման և ձկնորսության ոլորտում պետական քաղաքականության բարեփոխումերի միջոցով:
Ծրագիրը նախատեսվում է իրականացնել հետևյալ երեք փուլով, որոնք ենթադրում են հետևյալ իրար շաղկապված միջոցառումները: Առաջին փուլում փորձագետների կողմից կմշակվեն Հայաստանի ջրակալներում հանդիպող ձկների տեսակային կազմի ու կենսաբանական առանձնահատկությունների, ինչպես նաև ձկնորսության իրականացման գործող կանոնների և սահմանափակումների մասին տեղեկատվական նյութեր: Միաժամանակ, կուսումնասիրվի և կվերլուծվի սիրողական ձկնորսության ոլորտը կարգավորող օրենսդրական դաշտը, կվերհանվեն առկա խնդիրները, կմշակվեն օրենսդրական և նորմատիվ ակտերի նախագծեր՝ հետագա քննարկումների ու վերամշակման համար: Երկրորդ փուլում տեղեկատվական արշավների միջոցով ձկնատեսակների տարբերակման, այդ ձկնատեսակների կենսաբանական առանձնահատկությունների մասին տեղեկատու նյութերի նախագծերի և սիրողական ձկնորսության օրենսդրական դաշտի առկա վիճակի ու հնարավոր բարեփոխումների մասին քննարկումներ կտարվեն սիրող ձկնորսների ու նրանց հասարակական կազմակերպությունների հետ: Միաժամանակ, նպատակաուղղված աշխատանքներ կտարվեն ձկնորսության ոլորտում քաղաքականություն մշակող և վերահսկողություն իրականացնող կազմակերպություների հետ, որի ընթացքում կքննարկվեն ձկնորսության և ձկնային պաշարների պահպանության քաղաքականության բարելավման օրենսդրական առաջարկությունները և դրանց ներդրման հնարավորությունները: Երրորդ, վերջնական փուլում վերոնշյալ հանդիպումների ու քննարկումների արդյունքում կմշակվեն և կտպագրվեն ձկների մասին տեղեկատու նյութեր, նաև կմշակվեն ձկնորսության և ձկնային պաշարների պահպանության քաղաքականության օրենսդրական բարեփոխումների նախագծեր, որոնք կտարածվեն բոլոր շահառուների շրջանակներում:
Նախագծի ակնկալվող արդյունքներն են լինելու՝
- Ձկնային պաշարների պահպանությունն ու արդյունավետ շահագործումն ապահովելու նպատակով մշակված օրենսդրական և նորմատիվ փաստաթղթերի նախագծերի առկայություն,
- Հայաստանի ձկնատեսակների, ինչպես ձկնային պաշարների պահպանման ոլորտում օրենսդրական բարեփոխումների իրականացման անհրաժեշտության մասին տեղեկացվածության բարձրացում սիրող ձկնորսների և նրանց հասարակական միավորումների, ինչպես նաև որոշումներ կայացնող մարմինների շրջանակներում,
- Հայաստանի ջրակալներում բնակվող ձկնատեսակների վերաբերյալ նյութերը (դաշտային որոշիչ, թռուցիկներ և պաստառներ) և ձկնային պաշարների պահպանման միջոցառումների մասին նորմատիվ նախագծերը տրամադրված են  ծրագրի բոլոր շահառուներին և որոշումներ կայացնողներին:
• Ձկնային պաշարների պահպանությունն ու արդյունավետ շահագործումն ապահովելու նպատակով մշակված օրենսդրական և նորմատիվ փաստաթղթերի նախագծերի առկայություն,
• Հայաստանի ձկնատեսակների, ինչպես ձկնային պաշարների պահպանման ոլորտում օրենսդրական բարեփոխումների իրականացման անհրաժեշտության մասին տեղեկացվածության բարձրացում սիրող ձկնորսների և նրանց հասարակական միավորումների, ինչպես նաև որոշումներ կայացնող մարմինների շրջանակներում,
• Հայաստանի ջրակալներում բնակվող ձկնատեսակների վերաբերյալ նյութերը (դաշտային որոշիչ, թռուցիկներ և պաստառներ) և ձկնային պաշարների պահպանման միջոցառումների մասին նորմատիվ նախագծերը տրամադրված են  ծրագրի բոլոր շահառուներին և որոշումներ կայացնողներին:

In recent decades, fish stocks of industrial and economic significance in Armenian freshwaters have drastically declined as a result of a number of anthropogenic factors, such as unsustainable use of water resources, exploitation of hydraulic facilities, and particularly unregulated fishing and poaching. As a result, only 10 out of the 22 native fish species of Armenian freshwaters are found in the national Red Book, and many of the economically valuable species have been exterminated, and they are currently under extinction. The situation is partly conditioned by weak legal framework, that does not clearly regulate the permissions, procedures and conditions for amateur fishing. These factors have directly resulted in overexploitation of fish stocks by uncontrolled and destructive fishing practices.
The project aims to promote conservation of fish stocks in the freshwaters of Armenia through raising public awareness and initiating state policy reforms in fishery sector.
The project will be implemented in the following three stages that are characterized by a distinct set of activities. In the first stage, draft materials on species composition and biological characteristics of fish found in Armenia’s freshwaters, as well as current rules and restrictions on fishing practices will be developed. At the same time, the legislative framework regulating the amateur fishing will be studied and analyzed to identify the existing problems and challenges and well as develop draft legislative and normative acts for further discussion and endorsement. In the second stage, materials on differentiation of fish species by their biological features will be developed as well as current state and proposed reforms on legislation framework of recreational fishing will be discussed with amateur fishermen and respective NGOs in the riparian communities. Meanwhile, legislative changes for improving fishery regulations and fish stocks conservation policies will be discussed with the respective government agencies. In the final stage, knowledge materials will be developed and published, as well as drafts of legislative reforms on recreational fishing and fish stocks conservation will be developed.
- Draft legislative and normative documents are developed to ensure conservation and effective exploitation of fish stocks;
- Awareness of amateur fishermen, respective NGOs and decision-making authorities is raised on fish species, fish stock conservation and legislative reforms;
- Knowledge materials (guide, leaflets and posters) on fish species found in the Armenian freshwaters and conservation measures are disseminated among project stakeholders and decision-makers.